top of page

Звучи, рідна мово!

Рідна мово!

Будь не тільки святом,

А насущним хлібом на щодень!

Б. Демків

Сучасний світ знає, що державність мови є універсальною формою об’єднання людей в одне ціле, в один народ. Це важливий чинник самовизначення нації, надійна основа розвитку країни. Тому гострим і актуальним залишається питання: «Якими стануть наші учні, вийшовши  з рідної школи?» Адже без досконалого знання мови людина не зможе повноцінно засвоїти історію й літературу, фізику й математику, не може творчо мислити. Слово навчає, слово й виховує. Про дивну силу слова чудово сказав Василь Сухомлинський: «Слово – перша іскра, що запалює факел, який освітлює світ прекрасного. Людина стала Людиною тому, що побачила глибину блакитного неба, мерехтіння зірок, рожевий розлив вечірньої зорі, прозорий серпанок степових просторів, червоний захід сонця перед вітряним днем, тремтіння марева над горизонтом, сині тіні в заметах березневого снігу, журавлину зграю в голубому небі, відображення сонця в міріадах крапель вранішньої роси, сірі нитки дощу в похмурий день…»

Живу мову, писав І. Я. Франко, можна і треба студіювати, як живу рослину, але не можна засушувати,заковувати в мертві правила і формули. Викликати інтерес до мови, бажання проникнути в її таємниці допоможуть добре продумані й цікаво організовані позакласні заходи: конкурси, вікторини, свята рідної мови. Такі пізнавально-розважальні форми роботи найкраще вдаються саме під час проведення Тижня української мови та літературного читання в початковій школі.

Традиційно у Білоусівській школі Тиждень української мови та літературного читання проходить у березні. Під час цього предметного тижня учні мали можливість здійснити мандрівку казковими стежками ( прослуховування аудіо записів українських народних казок під час перерв,  розгадування кросворду  «Казкові герої», перегляд українських мультфільмів), дізнатися про пригоди слів ( хвилинка-цікавинка «Вивчити українську мову просто»), розкрити таємниці рідної мови з допомогою пізнавальних мультфільмів «Де живуть прийменники?», «Абетка для хлопчиків та дівчаток» і под., показати свої знання в ерудит-шоу «Знаю українську!»( 4 кл., переможець – команда «Вербиченька»), на годині цікавої української мови «Солов’їна, барвінкова…»( 1 кл., переможець – команда «Мальви»), в інтелектуальній грі «Найрозумніший» (переможець – Пергат Каріна). Завершився Тиждень української мови та літературного читання конкурсом декламаторів віршів про рідну мову «Слово наше вічне!» ( І м. – Звєкова Вікторія, 4 кл., ІІ м. – Пергат Каріна, 3 кл., ІІІ м. – Удова Олександр, 2 кл.)

Нехай рідне слово буде для всіх нас оберегом, допоможе кожному відчути себе частиною свого великого народу!

Грималовська А.А.,

класовод 2 класу Білоусівської ЗОШ

bottom of page