Краща мова єднання – українська
«Нації вмирають не від інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову…»
Л.Костенко.
Рідна мова – найважливіший засіб патріотичного виховання. Вона була і є важливою сферою впливу на національну свідомість молоді, ідентифікаційним кодом нації.
Основна мета навчання української мови і літератури полягає у формуванні національно свідомої, духовно багатої мовної особистості. Одним із завдань є формування духовного світу учнів, цілісних світоглядних уявлень.
Саме над цим працюють вчителі словесники- Білоусівської школи.Уже традиційно у березні в школі проведено Тиждень української мови і літератури. Метою проведення Тижня є створення українського мовленнєвого середовища, що дозволить учням реалізувати знання, отримані на уроках української мови і літератури, в активному мовленнєвому спілкуванні; популяризація українського слова; розширення творчих можливостей учнів та виявлення обдарованих дітей.
Тиждень розпочали на загальношкільній лінійці, де учні ознайомились з основними заходами.
Українська мова багата на виражальні засоби. Серед численних слів-синонімів, антонімів, метафор,які роблять мову гарною та образною, гнучкою та експресивною, передають найменші порухи нашого серця виділяються стійкі сполуки-фразеологізми. Знання про ці перлини учні 8-9 класу мали можливість проявити під час уроку-квесту «Фразеологічні війни» (вчитель Звєкова Н.О.). Команди, долаючи смугу перешкод, отримували цікаві й змістовні завдання і успішно і з запалом їх виконували. Перемогу у квесті здобули «Міцні горішки» (8 кл.).
У нашій школі діти, готуючись до конкурсу читців творів Т. Шевченка «Гортаючи сторінки «Кобзаря» (вчитель Дрозд Н.В.), який відбувся у рамках Тижня, серцем доторкнулися до його поезії. Шевченкова муза – то доля самої України. Гаряча любов до знедоленого рідного краю звучить у кожному слові, кожному рядку його безсмертних творів. Учасники заходу проявили активну життєву позицію, любов до Тарасового слова, яким він пробудив у народі його національну гідність. А учні 9 класу мали можливість розширити кругозір, поглибити знання та виявити власну ерудованість і обізнаність з теми «Життя і творчість Т.Г.Шевченка» під час літературного брейн-рингу «Шевченкіана» (вч. Звєкова Н.О.).
Для учнів 10 класу Дрозд Н.В. провела конкурс знавців української мови «Звучи,рідна мово!». Учні 6-8 класів взяли участь у філологічному експресі «Краща мова єднання – українська» (вч.Звєкова Н.О.).
Протягом Тижня учні середньої і старшої школи брали участь у заочних конкурсах: малюнків «Заглядає в шибу казка», стіннівок про видатних жінок в українській літературі «ЇЇ величність жінка», сенканів про мову «Слово до слова – зложиться мова», а також пройшла акція «АнтиСуржик».У п’ятницю було підбито підсумки Тижня української мови та літератури, а найактивніші учасники та переможці конкурсів були нагороджені грамотами на загальношкільній лінійці.
Без сумніву, що Тиждень української мови та літератури пройшов на достатньому рівні. Вдалося залучити до активної роботи всі учнівські колективи. Виходячи із поставленої мети, слід зазначити, що учні отримали багато нової та цікавої інформації у процесі виконання поставлених завдань, зуміли продемонструвати свої творчі здібності.
Звєкова Наталія Олександрівна,
вчитель української мови та літератури
Білоусівської ЗОШ