Споживай енергію розумно
Енергозбереження – це стратегічне завдання нашої держави у досягненні економічної незалежності та конкурентноспроможності, що підтверджується Законом України « Про внесення змін до Закону України «Про пріоритетні напрямки розвитку науки і техніки».
Простота, доступність і дешевизна електроенергії породила в багатьох людей уявлення про невичерпність наших енергетичних ресурсів, притупила усвідомлення економити її. Визначаючи значимість енергоефективності, раціонального природокористування як планетарної проблеми , а також з метою популяризації енергозберігаючої освіти серед учнівської молоді в Білоусівській школі було проведено позакласний захід з фізики « Споживай енергію розумно ». Проведенню заходу передувала велика підготовча робота. Учні 10 класу підготували виступ агітаційної бригади . Під час виступу вони акцентували свою увагу на тому, що енергія, є основою життя людського суспільства, нагадали про види відновлювальних і невідновлювальних ресурсів, аналізували енергетичні можливості України, розповіли про використання енергозбережувальних технологій у Миколаївській області та у Вознесенсьому районі, у дотептій віршованій формі навели приклади нераціонального використання енергоресурсів. Також учні 10 класу працювали над вправою «Справжній господар». Протягом тижня вони спостерігали за споживанням електроенергії у своїй оселі. Для цього щодня в один і той самий час вони записували покази лічильника електроенергії , та обчислювали, скільки електроенергії спожила родина за добу. За результатами спостережень вони побудували графіки споживання електроенергії , визначили, в які дні використовувалось електроенергії найбільше, відмітили , які з приладів були ввімкнені без потреби, розповіли як кожна родина заощаджує електроенергію. Робота над тижневим енергоаудитом своєї оселі допомогла учням усвідомити власну відповідальність щодо можливості збереження енергоресурсів та привернути увагу батьків до розумного споживання енергії.
Група учнів 9 класу зібрала інфорацію про те, настільки енергоефективним є приміщення рідної школи. Результати своєї роботи вони разом з учителем оформили у вигляді презентації «Майстер клас з енергозбереження у Білоусівській школі» (завантажити матеріал), в якій відмітили заміну вікон на металопластикові, використання ламп денного освітлення та люміннесцентних ламп , утеплення стін пінополістиролом, використання склопакетів у спортивному залі та подвійні двері з коридорчиком при вході у приміщення школи. Учні зі свого обстеження зробили висновок про те, «що має місце комплексний підхід, у нашій школі до енергозбереження .»
Велика кількість енергії витрачається на задоволення побутових потреб людей (освітлення, опалення, водопостачання, робота побутової техніки тощо). Якщо добре подумати, можна знайти дуже багато способів економії енергії. Адже це не вимагає додаткових витрат, і залежить винятково від нашої поведінки. Інформацію щодо економії енергії в побуті збирала друга група учнів 9 класу.
Найсуттєвіша та найцікавіша потім була оформлена у вигляді римованих рядків, доповнена відповідними малюнками і фотографіями та оформлена у збірку «Порадник з енергозбереження» (завантажити матеріал), а під час проведення заходу була представлена у вигляді презентації. Ученицею 9 класу Івановською Аліною було проведено дослідження щодо визначення найбільш частих «гріхів» домогосподарств щодо енергозбереження, тобто невиконання простих, доступних кожному заходів, які дають змогу економити енергію (і кошти на її оплату!). За результатами дослідження було сформовано ТОП-7 цих «гріхів», за частотою здійснення, розглянуто та обговорено під час проведення заходу.
«Економити електроенергію не лише модно. Сьогодні це стає тенденцією, яка сприяє захисту довкілля та заощадженню коштів. У економії тепла, світла й енергії немає дрібниць. Це справа не лише вчених, інженерів і будівельників. Це справа кожного з нас.» Такого висновку дійшли учні 9 і 10 класу після проведення заходу.
Вчитель математики і фізики: Янковська О.М.