Лекторій для батьків
Підліткова агресія – причини та наслідки
Агресія підлітків - одне з найбільш типових проявів підліткової кризи. Часто батьки розгублюються, зіткнувшись з підлітковою агресією, і всі їх спроби припинити агресивну поведінку тільки ще більше розпалює дитини. Що робити, якщо ваша дитина почав вести себе агресивно?
В першу чергу потрібно заспокоїтися. Агресія підлітків - вкрай неприємне, але при цьому закономірне і природне явище. Не дарма підлітковий вік називають перехідним: у цей період дитина переходить з дитинства у доросле життя, а це, погодьтеся, непросто. Агресія підлітків - це ознака внутрішнього дискомфорту і невміння володіти своїми емоціями.
Агресія підлітків може виражатися по-різному, в залежності від індивідуальних особливостей характеру дитини і взаємин у сім'ї.
Агресивні підлітки, при всій відмінності їх особових характеристик і особливостей поведінки, відрізняються деякими загальними рисами. До таких рис відноситься бідність ціннісних орієнтацій, їх примітивність, відсутність захоплень, вузькість і нестійкість інтересів.
У цих дітей, як правило, низький рівень інтелектуального розвитку, підвищена навіюваність, копіювання, недорозвиненість етичних уявлень. Їм властива емоційна грубість, озлобленість, як проти однолітків, так і проти навколишніх дорослих. У таких підлітків спостерігається крайня самооцінка (або максимально позитивна, або максимально негативна), підвищена тривожність, страх перед широкими соціальними контактами, егоцентризм, невміння знаходити вихід з важких ситуацій, переважання захисних механізмів над іншими механізмами, регулюючими поведінку.
Разом з тим серед агресивних підлітків зустрічаються і діти добре інтелектуально та соціально розвинені. У них агресивність виступає засобом підняття престижу, демонстрація своєї самостійності, дорослості.
Часто такі підлітки знаходяться по відношенню до офіційного керівництва школи в деякій опозиції, що виражається в їх підкресленій незалежності від вчителів. Вони претендують на неформальну, але авторитетнішу владу, спираючись на свою реальну фізичну силу. Ці неформальні лідери володіють великою організуючою силою, можливо тому, що за свій успіх вони можуть використовувати привабливий для всіх підлітків принцип справедливості. Не випадково біля них збираються не дуже розбірливі в цілях і засобах, компанії підлітків. Сприяють успіху таких лідерів і уміння безпомилково визначати слабких, тих, хто виявляється беззахисним перед нахабством і цинізмом, особливо, якщо цей цинізм представлений під виглядом морального принципу " виживають сильні, слабкі вимирають ".
ЯК БОРОТИСЯ З ПРОЯВАМИ АГРЕСІЇ ПІДЛІТКА
Як боротися з проявами агресії підлітків? На жаль, не всі звичайні методи боротьби з дитячою агресією виявляються дієвими. Дитяча агресія знаходить вихід в основному в сім'ї: у маленької дитини просто немає іншого оточення. Агресія підлітків спрямована не тільки на членів сім'ї, але й на однолітків, і навіть на «чужих» дорослих (наприклад, вчителів).
Перше правило придушення агресії підлітків - не проявляти агресію самому.
Замість того, щоб заспокоїти дитину, батьківська агресія часто викликає ефект «сніжної грудки», тільки погіршуючи ситуацію. Так що візьміть себе в руки. До речі, це ж стосується і прояви агресії до інших членів родини: якщо підліток бачить, що його батьки лаються, він може брати з них приклад: вам можна, а чому мені не можна?
Постарайтеся виробити оптимальний стиль виховання (якщо ви з якоїсь причини не зробили цього раніше). Однаково погані і авторитарний стиль (надмірно жорсткий, не враховує думку і бажання дитини), і ліберальний (коли батькам, грубо кажучи, плювати на дитину і він росте сам по собі), і непослідовний (батьки накладають заборони, а потім забувають про них, дають дитині обіцянки, але не виконують). Оптимальним є демократичний стиль виховання: незважаючи на те, що остаточні рішення приймають дорослі, вони враховують думку і бажання дитини. Якщо батьки і накладають заборони - то вони зрозумілі дитині (ніяких «Ні, тому що я так сказав (а)!»).
Агресія підлітків може бути спрямована в інше русло. Іноді спорт і творчість допомагають перетворити прояву агресії у соціально прийнятні форми поведінки. Крім того, самовираження через хобі, перемоги і досягнення можуть допомогти дитині позбутися внутрішнього дискомфорту і невдоволення самим собою, усунувши таким чином першопричину агресії.
Якщо дитина стала зовсім неконтрольованим, проявляє фізичну агресію по відношенню до ровесників і навіть дорослим, може знадобитися допомога фахівця.
Але врахуйте, що не можна просто здати дитину на руки психолога і сподіватися на те, що він вирішить всі проблеми. Часто батьки посилюють прояви підліткової агресії, так що, можливо, психолог порадить і вам дещо переглянути у вашій поведінці та стосунках з дитиною.
Агресія підлітків - це, мабуть, саме неприємне прояв підліткового віку, з яким непросто боротися, але для люблячих батьків немає нічого неможливого!
Хайло О.М.
класний керівник учнів 7 класу