top of page

МІЖНАРОДНИЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ СЕМІНАР «ПОЛОН ТА ПРИМУСОВО ВИВЕЗЕНІ ПІД ЧАС ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ: ІСТОРИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ПАМ’ЯТЬ»

3 червня 2016 році на базі Навчально-наукового інституту історії, політології та права Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського, разом із Науковим центром по вивченню східної Європи Бременського університету завдяки проведенню надзвичайно масштабного дослідження кандидатом історичних наук, доцентом Погорєловим Анатолієм Анатолійовичем відбувся Міжнародний науково-практичний семінар «Полон і примусова праця під час Другої світової війни: історичні дослідження і пам'ять» (International scientific-practical seminar “Captivity and forced labor during World War II: historical research and memory”).

 

Основними доповідачами семінару були  доктор Ульріке Хан та доктор Джулія Тімпе із 18-ма студентами  Бременського університету (м.Бремен, Німеччина), професор Микола Миколайович Шитюк, доцент Анатолій Анатолійович Погорєлов,  представники обласної організації «Українська спілка постраждалих від нацизму» Микола Васильович Прядко (голова) та Віктор Григорович Семененко (Баштанський р-н),  вчитель історії Білоусівської ЗОШ Вознесенської районної ради Юлія Андріївна Дрозд,  студенти ННІПП Валентина Мироненко та Вікторія Степанова.

 

Анатолій Анатолійович Погорєлов разом зі своїми студентами  презентував цікаві факти зі  свого дослідження з питання вивчення примусової праці жителів Миколаївщини часів Другої світової війни. Він знайшов та опрацював багато архівних довідок, фотографій, протоколів допитів НКВС про примусово вивезених миколаївців. Не дивно, що його роботою зацікавилися колеги з Бременського університету, які також працюють над даним питанням.

 

Більшість досліджень німецьких колег стосувалися вивчення ролі міста Бремену та його організацій у Другій світовій війні. Студенти на викладачі досліджують тему ост- та вестарбайтерів.

Долю народжених у таборі дітей висвітлив Рауль Спруте “A System of Murder through Neglect – Babies of Forced Laborers in Auslanderkinder Pflegestatten”.

Окреме дослідження про примусових робітників із Франції підготував Бенедикт Функе “Working under guard, then back into the dungeon – Everyday Life for French POWs in Bremen”. Сучасне дослідження на основі однойменної книги та фільму «Подивіться, хто повернувся» „Er ist wieder da [“Look who’s back”]: German Humor about Hitler“ готували Самер Нахас та Ян Матіас Тітжен. Презентація нашої землячки Вікторії Хассе із колежанкою Веронікою Баснер “You Can’t Deny Your History – Kuhne&Nagel” висвітлює період розквіту найбільшої логістичної компанії у Німеччині Кюне&Нагель, з якою був підписаний договір верхівки Третього Рейху для перевезення речей, меблів та інших спожитків єврейського населення, що відправлялося у нацистські табори. Студентка Олександра Бєлозьорова, яка приїхала на навчання у Бременській університет з м. Казань (Росія), презентувала свою роботу “Krupp: Repentance or Rational Choice?”, у якій досліджує розвиток компанії «Тіссен Круп», яка розвинула своє виробництво та зміцнила свої позиції на міжнародному ринку з виготовлення сталі та ліфтів завдяки примусовим працівникам, які і розбудовували концерн.

 

Цікавим було дослідження Торбена Федервітца та Маріке Віст “The “Remembrance, Responsibility and Future” Foundation and its Compensation Payments to Former Ukrainian Forced Labourers” про виплати колишнім примусовим працівникам.

Німецькі студенти підсумували, що усі події Другої світової війни – їхня історія. Вони проти замовчування, і що їм потрібно знати, пам’ятати і визнавати усі свої сторони, щоб не допустити подібного у майбутньому.

Дослідження «Білоусівські остарбайтери», яке було зроблене вчителем історії  Дрозд Ю.А. та учнями Білоусівської ЗОШ,  зацікавило колег із Бременського університету. Тому заздалегідь була запланована зустріч у Білоусівської ЗОШ, під час якої планувалося інтерв’ю з  Олександрою Антонівною Король, жителькою с. Білоусівка, яка у період з 1941 по 1943 роки була вивезена на примусові роботи до Німеччини у табір поблизу м. Бремен. Але, на жаль, за місяць до приїзду німецької делегації, у 90-річному віці Олександри Антонівни не стало. Спеціально для семінару Дрозд Ю.А. були розроблені буклети «OSTarbeiters of Bilousivka», у яких надруковані результати дослідження, презентовано  відеофільм «Спогади Олександри Антонівни Король», а також підготовлено  доповідь “Ostarbeiters of Bilousivka. Olexandra Korol’s memories about her deportation”. Усі матеріали були представлені англійською мовою. Німецькі колеги запропонували співпрацю з вчителем Білоусівської ЗОШ.

 

У семінарі також приймали участь президент International Research University Сергій Стужук, доктор Миколаївського обласного краєзнавчого музею Валерій Чернявський, учні МАН, студенти, викладачі Миколаївського університету ім.. Сухомлинського, вчителі історії шкіл Миколаївщини.

 

Учитель історії Білоусівської ЗОШ

Ю.А.Дрозд

bottom of page