Літературознавча компетенція -
основа літературного розвитку школяра
Кожен з нас може отримати в
бібліотеці душевний спокій, втіху і печаль,
моральне оновлення і щастя, якщо тільки
вміє володіти тим дорогоцінним ключем,
який відкриває таємничі двері цієї скарбниці
Леббон
Залучення молодших школярів до художньої літератури як до мистецтва слова, розвиток та виховання учнів її засобами – одна з важливих і складних проблем сучасної школи. Мистецтво слова дає змогу розкрити перед сучасними учнями багаті художньо – пізнавальні можливості, навчити школярів сприймати через літературний твір навколишній світ, одержувати від читання глибоку естетичну насолоду.
Підготовка кваліфікованого літературно-освіченого читача, формування його ідейно - естетичних смаків передбачає оволодіння певним колом теоретично – літературних знань.
Залучення школярів до мистецтва читання, ознайомлення з видатними творами національної та світової літератури, формування літературознавчих та естетичних знань.
К.Д. Ушинський вважав метою читання «самостійну бесіду з книжкою». Продовжили цю думку його послідовники досконало розробили наукові твердження про формування сучасного читача.
В.О. Сухомлинський довів, що на розвиток творчих здібностей особистостей має вплив художня література, основною особливістю якої є змалювання життя в образах, створених засобами слова.
Саме в художній літературі, дитячій книжці відтворюється внутрішній світ людини – її думки, життя, мрії, настрій і прагнення. Дитяча книжка і література спроможні надати реальну допомогу кожній дитині «знайти себе»,стати людиною розумною, доброю. Але це можливо у тому випадку, коли молодший школяр навчений читати літературний твір. Як слід розуміти слова «читати»?
Це спілкування читача з письменником, яке відбувається опосередковано – через сприйняття літературної форми, в якій автор закодував свої думки. Щоб правильно сприйняти твір, школяр має розібратися у його зовнішній і внутрішній структурі – оволодіти до певної міри прийомами аналізу художнього твору, що ґрунтується на знаннях елементарних літературознавчих понять.
Саме бібліотека є одним із факторів становлення особистості учня, формування його компетентності. Саме бібліотека надає кожній дитині доступ до книги та інформації для набуття знань, духовного збагачення, втіхи та розваги.
Бібліотекар, використовуючи форми індивідуальної роботи з читачами, орієнтує учня підібрати необхідний матеріал. Якщо бібліотекар хоче прийти на допомогу читачам, він повинен знати індивідуальність кожної книги, та індивідуальність читача, який бере книгу. Обов’язок бібліотекаря - знати книгу та читача».
Значення індивідуальної роботи в наш час, особливо з молодшими школярами зростає. Найважливіше – залучити дітей до читання книг, що сприяло б розвитку читацької компетентності. Кожна дитина – унікальний світ, який потребує використання не стандартного, а особливого педагогічного «ключика», - писав Василь Олександрович Сухомлинський. Багато залежить від того, наскільки майстерно шкільний бібліотекар разом із педагогами школи прилучає дитину до книги, вчить оволодівати мистецтвом читання, активно пополяризує книжку, закріплює читацькі навички, формує національну свідомість, характер, моральні якості.
Бібліотека – інформаційне, культурне та духовне серце школи. Вимога нашого часу – компетентний читач. Згідно цьому методами та засобами нашої бібліотеки є виховання, любові до книги та вміння грамотно читати. У зв’язку з тим ми поставили перед собою завдання - формувати і розвивати читацькі компетентності засобами індивідуальної роботи.
Головною метою бібліотеки є створення умов для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, задоволення їх освітніх потреб та формування компетентності читачів, здатних творчо мислити. В основі індивідуальної роботі з учнями молодших класів лежить спільна робота бібліотекаря, учителя, батьків. Найбільш поширеною формою особистісного спілкування з юним читачем є бесіда: при записі читачів в бібліотеку, при рекомендації у виборі книг, при поверненні літератури, коли дитина ділиться враженнями від прочитаного. Індивідуальні бесіди про значення книги у житті людини , про бібліотеку є основою у діяльності кожної шкілької бібліотеки.У бесіді можна використовувати різноманітні прийоми залежно від її мети, характеру літературного твору, вікових і індивідуальних особливостей читача.
Кращому засвоєнню прочитаного сприяє використання ігрових елементів у роботі з книгою проведення конкурсу малюнків «Ми читаємо і малюємо», Слід зазначати, що на допомогу тут приходять ІКТ. Звичайно використання ІКТ у роботі бібліотекаря є основний фактор. Дуже популярними у нашій роботі є мультимедійні вікторини, які зазвичай використовуємо у проведенні виховних заходів. У подібних вікторинах учні участують із захопленням. Також плідним є використання книжкових виставок , присвячених пам'ятним датам письменників-ювілярів, святам або новинкам літератури . Звичайно такі виставки викликають інтерес учнів до читання.
У формуванні читацьких інтересів та керівництві читанням дітей молодшого шкільного віку велику роль відіграє читацький формуляр. Він показує не лише кількість відвідувань та прочитаних книг. З формуляра ми бачимо, чим захоплюється учень, чи читає він книги зі шкільної програми, які є прогалини в його читанні, та як на основі прочитаного можна зацікавити учня книгами на іншу тематику.
Для того, щоб успішно керувати читанням, необхідно спочатку виявити читацькі інтереси дитини. В першу чергу – це бесіда. Під час запису до бібліотеки та видачі книг бібліотекар спілкується з учнем, з’ясовує: як навчається читач, які в нього інтереси, які улюблені предмети, літературою якого напрямку цікавиться читач, чи прочитав книжку, чи сподобалась вона йому. Дані заносяться у формуляр. Це допомогає краще задовольнити потреби читача.
Є такі користувачи, які неохоче йдуть на контакт з бібліотекарем.Так буває, коли читач не знає своїх реальних потреб. Для цього ми проводимо бесіду для уточнення попиту. Більшість читачів приймають нашу допомогу.
Разом з вчителями початкових класів бібліотека проводить індивідуальну роботу з батьками. Для них оформлено постійно діючий стенд «Для турботливих батьків». На стенді розміщено літературу та поради батькам у вихованні дитини.
Отже, велику роль у забезпеченні духовного розвитку і саморозвитку особистості відіграє книга. Тому пропаганда читання, виховання бібліотечно-бібліографічної та інформаційної культури, формування вміння користуватися бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом, розвиток творчої думки, пізнавальних інтересів – пріоритетні напрямки спільної діяльності педагогів і бібліотекарів – формування читацької компетентності школяра. Як результат нашої роботи, учень початкової школи має: багатий духовний світ, збагачення пізнавального розвитку, вміле використання здобутої інформації, бібліотечно-бібліографічні навички та інформаційно-пізнавальні знання.
Бібліотекар Васильєва І.А.