top of page

Формування україномовного середовища

у Білоусівській школі

07 квітня відбулася творча зустріч учителів Білоусівської ЗОШ І-ІІІ ступенів з методистами Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та методистами відділу освіти Вознесенської РДА. Зустріч відбувалася у формі інтерактивного кола спілкування з теми «Формування україномовного середовища у Білоусівській школі». Тема дуже актуальна. Самі собою діти україномовними не виростуть, адже середовища зростання переважно російськомовні або змішані, у  публічному та медійному просторах домінує російська. Участь в обговоренні взяли Дрозд Наталія Віталіївна, заступник директора Білоусівської ЗОШ, вчитель української мови і літератури вищої кваліфікаційної категорії, вчитель-методист, лауреат ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2012», Богдан Ірина Борисівна, директор Білоусівської ЗОШ, вчитель історії вищої кваліфікаційної категорії, Степанець Наталія Михайлівна, заступник завідувача кафедри теорії й методики дошкільної та початкової освіти МОІППО, старший викладач, методист кафедри, доктор філософії, Тюпа Анжела Іванівна, методист кафедри психолого-педагогічної освіти та медіадидактики МОІППО, Коваленко Людмила Михайлівна, старший бібліотекар МОІППО, Домущей Лілія Богданівна, завідувач методичним кабінетом  ВРЦОЗО відділу освіти Вознесенської РДА, Кучеренко Наталія Василівна, методист з виховної роботи,художньо-естетичної та інформаційно-технологічної освіти РМК ВРЦОЗО.

Дрозд Н.В. представила матеріали для вивчення питання за напрямами: 

- Виконання закладом ст. 10 Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», державних стандартів освіти;

- Навчально-методичне забезпечення (дотримання та виконання вимог чинних нормативно-правових документів і науково-методичних рекомендацій Міністерства освіти і науки України);

- Контрольно-аналітична діяльність як елемент забезпечення якісного україномовного середовища;

- Кадрове забезпечення сталого україномовного середовища у закладі;

- Навчально-виховний процес як основа україномовного середовища закладу;

- Рівень навченості учнів з української мови і літератури за результатами ЗНО;

-Мовно-літературні конкурси;

- Наочні і технологічні компоненти формування мовного середовища установи.

 

Створення україномовного середовища є одним із основних шляхів розвитку мовлення дітей. Учителі української мови та літератури Білоусівської ЗОШ Звєкова Наталія Олександрівна і Дрозд Наталія Віталіївна багато працюють над тим, щоб предметом вивчення була не тільки нормативна складова мови, але й взаємозв’язки мови з духовним життям нації, щоб на уроках учні пізнавали історію, культуру, традиції, менталітет свого народу. Учителі на кращих зразках красного письменства формують особистість, яка має активну громадянську позицію, відчуває потребу жити й працювати задля України. Широко застосовують  хмарні технології, використовують переважно Google Диск та особисті веб-сайти як надійне хмарне сховище. Учитель української мови і літератури Дрозд Н. В. має публікації у фахових журналах «Українська література в школі» (2013 р.), «Джерело педагогічних інновацій» № 2(6) стаття Шуляр В.І., Дрозд Н. В. «Ноосферне (природовідповідне,  здоров’язбережувальне) навчання в системі уроків літератури» (2014 р.).

 

У 2004 році в обласному конкурсі авторських програм спецкурсів для профільних класів програма вчителя Дрозд Н. В.  «Ділове мовлення» з дидактичним забезпеченням (підручник) посіла І місце, була затверджена і рекомендована для використання.

 

Спостереження за навчально-виховним процесом привело адміністрацію Білоусівської школи  до висновку, що в українській школі, яка працює в суржиковому середовищі, робота з розвитку українського мовлення, зокрема збагачення словникового запасу необхідна на всіх предметах, що включені у базовий навчальний план. Усі навчальні кімнати  входять до зони WI-FI. Важливим шляхом формування українського мовлення учнів є як дотримання міжпредметних зв’язків у навчальному процесі, так і використання годин варіативної складової навчального плану на вивчення предметів українознавчого компоненту: курс за вибором «Українознавство» (2,3 класи), факультативний курс «Лексика української мови» (7 клас), курс за вибором «Етногеографія» (5-8 класи), курс за вибором «Практикум з української мови» (8, 9 класи), додаткові години на вивчення предметів «Навчання грамоти» (1 клас), «Українська мова» ( 9 клас).

 

Організація дитячих свят розглядається як один із важливих і ефективних шляхів мовленнєвого розвитку учнів. У Білоусівській ЗОШ організовується така позакласна й гурткова робота, яка створює україномовне середовище не тільки на уроках, а й у позакласній роботі та вдома. Завдання оприлюднення інтелектуального й духовного багатства української культури надзвичайно актуальне і без відповідного навчального забезпечення його не розв’язати.

 

У  школі  створено музейну кімнату «Історія с. Білоусівки». На заняттях гуртка  учні знайомляться з історією села, елементами української народної культури, предметами народного побуту (керівник Дрозд Ю.А.). Родини передають у музейну кімнату знайдені реліквії, а діти обов’язково детально розповідають про знайдену річ.  Учні виявляють неабияку зацікавленість у відшукуванні традиційних українських речей народного побуту і культури. Залучення всіх членів родини до цієї роботи знайшло в них позитивний відгук. Це все сприяє  відновленню в пам’яті рідної мови у тих родин, які перейшли на російську.

 

Діяльність шкільної бібліотеки (бібліотекар Васильєва І.А.) спрямована на виховання в учнів поваги до  історії культури українського народу та до рідної мови, національно-культурних і духовних надбань нашого народу.

 

Білоусівська ЗОШ має офіційний веб-сайт (адміністратор Дрозд Ю.А., вчитель інформатики). Мова сайту – українська. Сторінки сайту містять матеріали, що сприяють популяризації української мови.

 

Традиційно проводяться такі свята: «Наша мова солов’їна», «Мово українська, мово моя рідна», «Ой яка чудова українська мова», «Свято ввічливих малят», «Щедрий вечір, добрий вечір», «Українські вечорниці», «Від козацьких до наших днів збережемо пам'ять  батьків» та ін.

 

Гості школи відвідали урок української мови у 3 класі (класовод Багрін Ж.Л.), позакласний захід «Благовіщення» для учнів 1-4 класів  та дійшли висновку, що вчителі Білоусівської ЗОШ намагаються виховувати  у школярів почуття любові до свого народу, прагнення відроджувати обрядовість свят. Адміністрація закладу Богдан І.Б. і Дрозд Н.В. намагаються донести до учнівського та вчительського загалу, що:

-Розмовляти державною мовою в Україні (як на заході, так і на сході країни) є нормально за визначенням; ні, не дивно, не винятково і, тим паче, не героїчно – просто нормально;

-Розмовляти українською мовою вже не дорівнює розписатися в неосвіченості чи сільському походженні, а якраз навпаки – засвідчити власну належність до соціально активної групи населення, що старається рухатися в ногу із часом;

-Послугування українською мовою цілковито відповідає духу й завданням доби. Тим більше з часів  Євромайдану українська мова у спілкуванні стала ознакою патріотизму.

 

Дрозд Н.В., заступник з НВР Білоусівської ЗОШ

bottom of page