top of page

ІСТОРИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ «БІЛОУСІВСЬКІ ОСТАРБАЙТЕРИ»

18 грудня вчителем історії Дрозд Юлією Андріївною була підготовлена і проведена лекція для старшокласників та класних керівників Білоусівської ЗОШ «Білоусівські острабайтери».

     Невід’ємною частиною історії Другої світової війни і в той самий час маловивченою є питання, пов’язане з використання праці «східних робітників» – остарбайтерів. Пройшовши неймовірні труднощі і жахи рабства, вони повернулись додому і внесли свій вклад у відновлення країни, у більшості випадків втративши більшість прав, а інколи і свободи на довгі роки.

     За 1941-44 роки загальна кількість остарбайтерів становила 2,8 млн чол., у тому числі 2,2 млн українців.

    Всього по м. Миколаєву вивезено на примусові роботи до Німеччини 5000 осіб, а по області (без урахування районів, що увійшли до Миколаївської області у 1954 році), за даними Миколаївського облвиконкому на 1 червня 1947 р. - 45507 осіб. 2 квітня 1944 року територія області була звільнена від нацистів. Починаючи з 1945 р., мешканці Миколаївщини почали повертатися на Батьківщину.

     За даними Білоусівської сільської ради на 2005 рік, 17 жителів села Білоусівки в 1941-1944 роки вивезені на примусові роботи до Німеччини та союзних з нею держав, але під час мого науково-пошукового дослідження за даними Миколаївського державного архіву, під час інтерв’ю з односельцями та за даними «Книги пам’яті України. Миколаївська область» встановлено, що 56 жителів села Білоусівки в період з 1941 рік по 1944 рік працювали на примусових роботах у Німеччині, Австрії, Польщі та Румунії.

     Багато імен тих юнаків і дівчат, яких в роки Другої світової війни примусово вивезли до трудових таборів,  стерлися з архівних довідок, але пам'ять про них має лишатися.

Дрозд Ю.А.,вчитель історії

та інформатики Білоусівської ЗОШ

bottom of page