top of page

Аналіз розвитку виховної системи, учнівського самоврядування

за 2016-2017 навчальний рік

Протягом 2016 – 2017  року   педагогічний колектив школи продовжив роботу зі створення ефективної моделі виховної системи школи на основі національних та загальнолюдських цінностей, спрямованих забезпечити здоровий спосіб життя для всього шкільного колективу шляхом створення сприятливого освітньо-виховного здоров’язбережувального середовища культури здоров’я на засадах партнерства та родинності.

  У 2016 – 2017  н. р. основні завдання виховної роботи були наступні:

-  створювати  освітньо-оздоровчий  виховний  простір;

-  виявлення і розвиток усіх позитивних сил дитини, підготовка до адаптації в складних життєвих ситуаціях засобами інноваційного виховання;

-  виховання усвідомлення неповторності особистості і спонукання до самовиховання і самореалізації;

- посилити індивідуальну роботу з учнями, звертаючи особливу увагу на дітей, схильних до правопорушень;

- покращити індивідуальну роботу з обдарованими дітьми, ширше залучати їх до участі в конкурсах;

- підвищувати рівень компетентності педагогів у сфері роботи з батьками через позитивну взаємодію: спілкуванням в ході роботи батьківського комітету, проведення  батьківських всеобучів, консультацій, анкетувань, діагностики;

- забезпечувати педагогічних працівників інформацією про досягнення науки, нових технологій, новинки методичної літератури з проблем виховання школярів;

- посилити контроль за  індивідуальною роботою класних керівників;

- впроваджувати інноваційні технології виховання;

- ширше залучати батьківський комітет до роботи класних колективів, школи;

- працювати над реалізацією  нової моделі учнівського самоврядування, спрямованої на розвиток в учнівської молоді лідерського потенціалу, громадянської активності;

- здійснювати системно-цільове планування та проектування виховуючих відносин учнів і вчителів в системі різних видів діяльності;

- на всіх етапах роботи забезпечувати простір для ініціативи, творчості, самодіяльності учнівського колективу від пошуку корисних справ до підбиття підсумків.

    

Уся виховна робота реалізовувалася за напрямами:

    Соціокультурний   напрям передбачає допомогу дитині у визначенні свого статусу як особистості шляхом включення її в систему соціальних відносин, виконання різних соціальних ролей, залучення до участі у вирішенні нагальних проблем школи, суспільства, формування  ціннісних орієнтацій особистості, сприяння інтелектуальному  росту, виховання рис громадянськості. Цей напрям знайшов відображення у проведенні таких заходів: Шевченківські дні в школі, Свято до Міжнародного дня рідної мови, урок  пам’яті до 9 травня, урок Мужності до  Чорнобильської трагедії, відзначення Дня Соборності (22 січня), Дня пам’яті героїв Крут (28 січня), Дня визволення України від фашистських загарбників (28 жовтня), заходи до 80-річниці з часу найстрашнішої драми  українського народу, яка дістала у світовій літературі назву “Голодомор”),  Дня згоди (1 грудня) та інших важливих історичних дат в історії українського державотворення.

        Розвитку соціальної активності учнів сприяє учнівське самоврядування. Структура учнівського самоврядування охоплює учнів 5 – 11 кл. Гасло «Шкільної  Республіки ТЕМП» - «Кожен учень має бути в чомусь першим».  Робота організації координується активом школи – Радою «Лідер». Її склад – 6 учнів на чолі з Президентом школи.  Створено портфоліо: Положення про учнівське самоврядування, Статут учнівського самоврядування, плани роботи  міністерств та комісій, Положення про президента школи, виборчу комісію, протоколи, умови змагань між класами.

   Органами учнівського самоврядування відстежується рейтинг участі учнівських колективів у загальношкільних та районних заходах, відвідування учнями занять, запізнення, пропуски без поважних причин,  наявність форми, правопорушення.          Оцінка змагань виставляється щоденно кожному класу з педагогом-організатором спільно з представником чергового класу та активом. Таким чином, здійснюється загальний моніторинг результатів діяльності класних колективів в різних аспектах, що сприяє визначенню наприкінці навчального року кращого учнівського колективу щодо рівня життєвої активності.

  Учні допомагають  у проведенні спортивно-масової роботи,  здійснюють волонтерську роботу з учнями початкових класів щодо проведення рухливих ігор з метою попередження травматизму на перервах,  проводять екологічні та трудові десанти, загальношкільні свята,   випуск шкільних стінгазет, плакатів.

      Правовий напрям передбачає формування правової культури – виховання поваги до прав і свобод людини, Конституції, Законів України; сприяє становленню особистості, що має почуття власної гідності, готова до захисту як своїх прав та свобод, так й інших людей, наділена громадянською самосвідомістю та суспільною активністю. З цією метою проводилися шкільний конкурс малюнків «Конвенція ООН про права дитини» (1 – 5 кл.), районний конкурс малюнків «Податки». Щодня в школі контролюється відвідування учнями навчальних занять, аналізуються  причини пропусків. На педрадах, нарадах, загальношкільних батьківських зборах заслуховуються питання про відвідування.

   Релаксаційно-розважальний напрям передбачає організацію культурного дозвілля дітей у різних формах, поліпшення їхнього психологічного здоров’я, зняття розумової, психічної та фізичної напруги. 

Цьому сприяють традиційні свята школи: новорічні,  Андріївські вечорниці,  предметні тижні, «Посвята в барвінчата», свято,  присвячене дню Вчителя, спортивно – розважальне шоу «Ну-мо, хлопці!», заходи  до Дня Збройних Сил України, Дня захисника Вітчизни, свято, присвячене міжнародному жіночому дню «8 Березня»,  участь у святковому мітингу до 72-ої річниці Перемоги у Другій світовій війні.

  Традиційними стали заходи,  спрямовані на виховання поваги до родини, турботливого ставлення до рідних, близьких, прищеплення традиційних сімейних цінностей. Співпраця педагогічного колективу з батьками,  хоч помалу, але дає свої результати: все частіше  батьків можна побачити в школі, все охочіше вони беруть участь у виховних справах, які відбуваються в школі.

   Дослідницько-експериментальний напрям діяльності передбачає включення дитини в пошукову, науково-дослідницьку діяльність, перетворення знань в інструмент творчого освоєння світу; процес оволодіння знаннями в атмосфері інтелектуальних, моральних та емоційних переживань; зіткнення думок, поглядів, позицій, наукових підходів, пошуку істини; проектування різних можливих вирішень пізнавальних завдань. 

      Традиційними вже стали проведення позакласних інтелектуальних заходів  змагального характеру між учнями з різних навчальних предметів. Учні із задоволенням беруть  участь у Всеукраїнському інтерактивному природничому конкурсі «Колосок-осінній», «Колосок-весняний»,  Міжнародному  математичному конкурсі  «Кенгуру», інформатичному «Бебрас»,  фізичному «Левеня», мовно – літературному «Соняшник» та  інших  конкурсах.

     Еколого-трудовий напрям сприяє  усвідомленню себе як невід’ємної частини природи, взаємозв’язку стану довкілля та здоров’я людей,  взаємозалежності людини та природи; виховує  почуття особистої причетності до збереження природних багатств, екологічну культуру особистості.  Сприяє сформованості потреби в праці,  професійного самовизначення, готовності до творчої праці.

       У  школі проводяться екологічні вікторини, природоохоронні проекти, конкурси дитячої творчості на екологічну тематику. Але більш дієвою ми вважаємо організацію практичної роботи екологічної спрямованості: догляд за зеленими насадженнями школи, озеленення шкільних приміщень та пришкільної території, участь в екологічних акціях. Щорічно активно  включаємося  в проведення двомісячника благоустрою, в рамках якого учні прибирають пришкільні території, закріплені за класами, беруть  участь у Всеукраїнській акції «Посади своє дерево».  

 

Рейтинг класних колективів у номінаціях:

«Найрозумніший клас школи» - 3 клас - Староста: Звєкова Вікторія - Класовод:   Багрін  Жанна Леонідівна

«Суспільно–активний клас школи» - 7 клас - Староста: Котляр Дар’я - Кл. керівник: Бабенко Світлана Леонідівна

«Клас зразкового порядку» - 9 клас - Староста: Ратушняк Наталія - Кл. керівник. : Дрозд Юлія Андріївна

«Найдружніший клас школи» - 8 клас - Староста: Хайло Ростислав - Кл. керівник : Звєкова Наталія Олександрівна

   

За відносно  короткий термін роботи  в напрямі розбудови школи сприяння здоров’ю  кардинально покращити здоров’я дітей неможливо, адже погіршення стану здоров'я школярів не можна пов'язувати тільки з негативним впливом «шкільних факторів». Необхідно враховувати й несприятливі соціально-економічні умови життя багатьох родин, і негативний вплив економічних факторів, і порушення стану здоров'я, якість харчування, спадковість і низку інших факторів. Але результати нашої роботи помітні: спостерігається більш ціннісне ставлення до власного здоров’я, знизилась кількість проявів асоціальної поведінки, підвищилась результативність участі в олімпіадах та конкурсах,  покращилась атмосфера в цілому, з’явилося відчуття причетності до вирішення важливих питань сьогодення, підвищилася соціальна активність учнів, учителів, батьків.

   Головна увага у 2016-2017 н.р. приділялась  формуванню гармонійно розвиненої, соціально активної й національно свідомої особистості, що наділена глибокою громадянською відповідальністю, духовними якостями, родинними й патріотичними почуттями; вихованню в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я, формуванню позитивних життєвих навичок і засад здорового способу життя, створенню комфортного здоров’язберігаючого освітньо-виховного  простору, відкритого для інноваційних технологій, орієнтованого на індивідуальний розвиток.

        Одним із напрямів  позакласної роботи є організація літнього оздоровчого табору «Барвінчата» на базі школи під час канікул. Протягом місяця тут оздоровлювалося 30 учнів  різних соціальних категорій. Організовано гаряче харчування, проводяться конкурсні програми за тематичними днями.

      У 2017 – 2018 н.р. педагогічний колектив школи буде продовжувати реалізацію Закону України «Про освіту» та Закону України «Про охорону дитинства», виконувати національну програму «Діти України», продовжувати роботу по відродженню і розвитку національної школи, удосконалюючи систему виховної роботи, будуючи виховний простір так, щоб дитині не готувалась до життя, а жила, зрозуміла та осмислила своє життя, навчилась самостійно вирішувати як щоденні життєві завдання, так і складні проблеми, тобто стала життєво компетентною, життєстійкою, життєздатною. Тільки тоді вона зможе змінити своє життя, боротися з бездуховністю, байдужістю, безвідповідальністю, які руйнують життя окремої людини та суспільства. 

Результативність роботи класних колективів за напрямами у 2016-2017 навчальному році:

Переможці районних конкурсів творчих робіт еколого–трудового напряму 9 учнів, 1 перемога:

  • 3 клас - ІІІ місце уконкурсі «Новорічна композиція». Класний керівник: Багрін Ж.Л.

Переможці районних конкурсів проектних робіт еколого–дослідницького напряму 8 учнів, 1 перемога:

  • 9 клас- ІІ місце у районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Моя Батьківщина - Україна». Класний керівник: Дрозд Ю.А.

 За результатами моніторингу результатів колективних творчих справ  у 2016 – 2017 н.р. можна відзначити роботу таких класних керівників: Багрін Ж.Л.,   Дрозд Ю.А. (9 кл.).

 

Педагог–організатор Ратушняк А.О.

bottom of page